Anketa
Najbrž jih ni prav veliko, ki v februarskih dneh ne bi stokali po pomladi, po toplih dneh, po cvetočem travniku in se jim milo stori ob misli na kratke rokave lahkih majic ob vsakem sončnem žarku. To zimo, kakršnakoli že nam je bila dana, moramo vendar pregnati iz naših krajev. Zato je prav, da se tudi sami našemimo, pa čeprav si na obraz narišemo le brke ali si na glavo poveznemo babičin klobuk s pavjimi peresi. In si privoščimo točno določene pustne dobrote.
Brez tega ob taki posebni priložnosti skoraj ne gre. Če prav štejem, lahko največ na prste ene roke naštejem praznike v letu, ko je hrana bolj ali manj točno določena. Se pravi: za rojstni dan je torta, na božič vsaj potica, na veliko noč je šunka in so pirhi, ob martinovem goska, mlinci in zelje, za pusta pa, seveda, mastna svinjina in cvrtje. Življenje brez praznikov, takšnih, že določenih, in onih, ki si jih kar sami izmislimo, bi bilo najbrž precej dolgočasno. Zato, prazniki, juhej!
Mastnih ust za vsega štiri dni
Zdaj, ko dvomov v smiselnost šemljenja ni več, pomislimo na pustno hrano. Ta je po tradiciji mastna in sladka že od davnih dni. Povsod se je nekoč pustne dni praznovalo z dobrimi in precej obilnimi jedmi. Znan je rek: „Kdor se za pusta ne naje, bo vse leto stradal“, zato so celo v najrevnejših družinah v tistih štirih pustnih dneh, jedli nekoliko bolj bogato in obilno. Obvezna je bila mastna svinjina, za sladkanje pa sladko sladke še tople in mehko dišeče ocvrte dobrote. Pozor, gre za vsega štiri kratke dni!
Mastna svinjina – hja, zares veličastna, prazniku primerna, je svinjska krača
Si jo sicer privoščite še kdaj v letu? Za božič mogoče, vendar le redki. Svinjsko kračo pri mesarju dobimo prekajeno ali svežo. Obe vrsti lahko kuhamo, svežo sicer rajši spečemo, za vsak način pa potrebujemo malo več časa. Ura toplotne obdelave na kilogram teže mesa bo kar prava mera. Če boste pekli kračo s kožo, potem bo najbrž potrebno dodati nekaj minut več peke, vse dokler termometer v sredici ne bo dosegel 71 stopinj. Kako jo spečemo, si preberite TU. Mastno svinjsko meso pred peko začinimo. Krepke začimbe so predvsem za pomoč pri prebavi in bolj prefinjen okus. Brinove jagode, lovor, rožmarin, žajbelj, poper, šetraj in timijan so za ta praznični čas ključne začimbe, večina teh je kar obvezna pri kuhanju pustne jote, v kateri se prav tako lahko znajde kakšna manjša krača. Ker, saj veste: ob vsem mastnem vedno postrezite nekaj kislega in zelenjavnega. Ne brez razloga, saj kislina olajša prebavo maščob in mesa, obenem vlaknine v zelju ali repi zmanjšajo škodljivost maščob, saj jih del izločimo z blatom.
Cilkine kroglice ali … kako že?
Ker praznika ni brez sladkanja, so bile in so še danes na mizi sladke ocvrte dobrote. Najbolj poznani so krofi, pravimo jim tudi bobi, krafeljni, flancati, krafejci, krapči. Po nekaterih virih naj bi krofi izhajali iz dunajske dvorne kuhinje, kjer jih je pripravljala kuharica Cecilia Krapf v prvi polovici 19. stoletja. Po njej so se prvotno imenovali cilkine kroglice, pozneje preprosto krapi. Vendar, več avtorjev dokazuje, da so jih poznali že davno pred tem, slavna kuharica naj bi jih le ponovno odkrila. V knjigi Slovenska Pratika je zapis, da naj bi jih leta 1815 na dunajskem dvoru pri sprejemih in plesih pojedli 8–10 milijonov. Koliko jih boste pojedli vi letos?
Krancljanje osrečuje
Praznike, veselje in kar sodi zraven, potrebujemo kot zrak, vodo, hrano in spanje. Bolj kot damo prazniku pomen in bolj kot ga okrancljamo, toliko bolj smo srečni. Prevedeno to pomeni, da si ta pust naredimo čim bolj norčav, sprostimo se, postanimo otročavi in igrivi. Kar gre zraven dobre praznične hrane, je le za nameček. In, če to naredimo svečano, zanimivo, nekaj posebnega, potem se naš lasten lonček sreče napolni veliko hitreje. Ste kdaj pomislili, da bi krofe okrasili? V bel čokoladni obliv kanite nekaj živilske roza ali modre barve, nato krof pomočite v obliv in nazadnje potresite s pisanimi sladkorčki. Veličastna krača ter malo drugače oblikovani, okrašeni krofi, in vaš lonček sreče bo poln na en dva tri. Brez slabe vesti.
Avtorica članka: Mojca Koman
Preberite tudi: