Anketa
Če ste se naveličali barvanja pirhov v krepkih barvah iz malih vrečk in bi se radi izognili rdeče pobarvanim prstom, nalepke pa se vam zdijo preveč otročje, vam ponujamo barvanje z naravnimi barvili. Nekaj kave, šipkov čaj in kurkumo/kari vendar imate doma?
Ustvarjalnost brez meja
Na spletu je mogoče najti nepregledno množico imenitnih slik pirhov na res zanimive in ustvarjalne načine, ki zamikajo vsakogar. Smiselnost takšne »umetnosti« je vedno vprašljiva, saj gre pri vsem skupaj le za lupino jajc, ki jih nazadnje pojemo. Ampak, če pri čem otroci uživajo, so priprave na praznik, kamor brez zadržka uvrstimo tudi barvanje pirhov. Privoščimo jim to.
Tudi na rjavo lupino se barvilo prime
Ni težko naravno pobarvati pirhov. Skoraj vsaka hrana, ki pušča barvo na rokah ali oblačilih, je primerna za naravno obarvanje jajčnih lupin. Vendar, če želimo imeti res lepa jajca s krepkimi barvami, potem moramo imeti jajca z belo lupino. Ta dobimo večinoma izven naših meja, saj naše rjave kokoške nesejo le jajca z rjavo lupino. Krepkejšo barvo tudi na rjavi lupini pa dobimo, če uporabimo bolj koncentrirano barvilo in pustimo jajca v raztopini dlje časa.
Kuhati ali potapljati – to je zdaj vprašanje
Obstajata dva načina. Po prvem jajca 10 minut kuhamo v vodi skupaj z barvili, po drugem postopku kuhana jajca položimo v hladno obarvano vodo in jih v njej pustimo vsaj pol ure. Oba načina sta uporabna. Osnovno razmerje pri obeh je skodelica borovnic/kave/špinače oz. 2 žlički kurkume/paprike na 4 skodelice vode. Pazite: da jajca ne bodo imela neprivlačnega zelenega roba okoli rumenjaka, jih kuhamo le 10 minut, nikar dlje. Za barvanje uporabimo hladna trdo kuhana jajca in hladno raztopino, v kateri jih lahko pustimo več ur.
O vzorčkih in reciklaži
Jajčno lupino obarva voda in v njej raztopljena naravna barvila. Pri kurkumi, ki se v vodi raztopi, ni težav, pri kuhanju jajc v vodi skupaj z rdečim zeljem, pa bomo dobili nepredvidljiv in privlačen vzorec. Kjer se je zelje dotikalo lupine, se namreč ta ne obarva. To s pridom uporabimo, če jajca pred kuhanjem/barvanjem okrasimo. Uporabimo lahko vse klasične ideje, kot so listki in cvetovi rastlin, elastike, vosek/voščenke, riž do manj običajnih čipkastih vzorcev blaga, ki jih pred barvanjem čvrsto pritrdimo na jajce s kosom tanke tkanine. Imate v predalu kakšno strgano žensko najlonko? Pred zadnjim počitkom v smetnjaku, jo uporabite za barvanje pirhov. 🙂
Ščep koristnih pri barvanju pirhov z naravnimi barvili:
- sijaj pirhom po barvanju podari nekaj kapljic olja ali košček masla, slanine;
- barvilo se bolje oprime jajčne lupine, če vodi dodamo nekaj kisa;
- jajca med kuhanjem manj pokajo, če jih pred kuhanjem pustimo vsaj pol ure na sobni temperaturi, nato položimo v toplo vodo za pol ure in šele nato pristavimo.
Od čebule do borovnic
Naravna barvila so ekološka, saj vse ostanke po barvanju preprosto stresemo in zlijemo na domači kompost. Si upate to storiti z umetnimi barvili?
- Rjava barva: olupki rjave čebule
- Siva barva: kava, črni čaj
- Oranžna barva: kurkuma, rdeča paprika
- Zelena barva: špinača, zeleni čaj, regrat, kopriva
- Roza: rdeča pesa, sok brusnic, šipkov čaj
- Rdeča: rdeča čebula, sok granatnega jabolka, maline
- Vijolično-modra barva: rdeče zelje, borovnice
Avtorica članka: Mojca Koman
Preberite tudi: